ביטוח צד ג לרכב – מה הביטוח מכסה ואיך לבחור

לפרטים ומידע נוסף
צרו איתנו קשר

כל נהג מחויב על פי חוק לרכוש ביטוח חובה לרכב שבו הוא נוסע, לצורך כיסוי נזקי גוף שעלולים להגרם לו או לזולתו עקב השימוש ברכב. אולם מעבר לביטוח החובה, לנהגים יש אפשרות לרכוש גם פוליסת ביטוח מקיף או ביטוח צד ג לרכב. ביטוח מקיף הוא מושג מוכר יותר עבור רבים מאיתנו, אך נהגים רבים אינם מבינים לחלוטין מהו ביטוח צד ג', מה בדיוק הוא מכסה ואם בהכרח יש להם צורך בביטוח כזה. למזלכם, כל התשובות לכל השאלות החשובות – נמצאות במדריך שלפניכם.

מה זה ביטוח צד ג לרכב?

ביטוח צד ג לרכב משמש ככיסוי ביטוחי נוסף שניתן לרכוש לצד ביטוח החובה הבסיסי הנדרש על פי חוק לכל בעל רכב. ביטוח מסוג זה נועד לתת מענה לנזק שנגרם על ידי המבוטח לרכבו או לרכושו של אדם אחר, שיכולים לכלול את רכבו, גדר הבית, אזור החניה, עמודי חשמל ועוד. חשוב להדגיש שבניגוד לביטוח מקיף, ביטוח צד ג' אינו מרחיב את הכיסוי שלו לנזקים שנגרמו לרכב של בעל הפוליסה עצמו.

פירושו שבמקרה של תאונה בה המבוטח אשם, הגורמת לנזק משמעותי הן לרכבו והן לרכבו של הצד השני, ביטוח צד ג – כפי שמרמז שמו, מפצה אך ורק את הצד השלישי, והוא בעל הרכב השני שניזוק. המבוטח עצמו, לעומת זאת, לא יהיה זכאי לפיצוי אך יידרש לכסות את סכום ההשתתפות העצמית בגין כיסוי נזקי הזולת, כפי שהוגדר בתנאי הפוליסה.

מה ביטוח צד ג לרכב מכסה?

כשמדובר על ביטוח צד ג לרכב מה מכסה הפוליסה, זו שאלה שמתעוררת לעתים קרובות, שכן אופי הכיסוי הביטוחי המוצע במסגרת זו והמטרה העיקרית שלה, לא תמיד ברורים מספיק. התשובה הקצרה לשאלה מה ביטוח צד ג לרכב מכסה, היא נזקי רכוש של צד שלישי.

ישנם שני סוגים של נזקי רכוש המוכללים בביטוח צד ג':

  1. נזק לרכב של אדם אחר עקב תאונה: זהו תרחיש מוכר שבו תאונה מובילה לנזק לרכב השני המעורב בה. ביטוח צד ג' מכסה את עלויות התיקון של הרכב הניזוק, או לפחות חלק ניכר מהן.
  2. נזק לרכוש שמעורב בתאונה ואינו רכב: למרבה הצער, תאונות עלולות לגרום לפגיעה ברכוש מסוגים שונים, ולעיתים אף לגרום להרס כבד. זה יכול לכלול נזק לתמרורים, רמזורים, גדרות או אפילו בתים. ביטוח צד ג' גם מרחיב את הכיסוי שלו כדי לפצות על העלויות של נזקי רכוש כאלה.

 

חשוב להדגיש שביטוח צד ג' אינו מגביל את הכיסוי שלו רק למקרה אחד של נזק. אם נפגעו מספר כלי רכב או נכסים בתאונה, הביטוח עדיין יספק כיסוי לפיצוי בגינם. עם זאת, ראוי לציין כי רוב פוליסות הביטוח הללו עשויות לכלול השתתפות עצמית, שהיא תשלום ספציפי הנדרש מבעל הפוליסה, במיוחד כאשר מדובר בסכומי כסף משמעותיים.

מדוע כדאי לשקול לרכוש ביטוח צד ג לרכב?

כעת, לאחר שאנו מבינים מה מכסה ביטוח צד ג', נשאלת השאלה: מדוע כדאי לשקול לרכוש ביטוח כזה? התשובה טמונה באופי היסודי של הכיסוי שלו, המשתרע על עלויות תיקון של רכוש של צד שלישי שניזוק, החל מרכב אחר שנפגע בתאונה ועד לבית שאחד מקירותיו נהרס מפגיעת רכבכם. הוצאות כאלה יכולות להגיע לסכומים נכבדים ופוליסת צד ג מציעה לכם כבעלי הרכב, רשת ביטחון כלכלית ולכן היא מומלצת בדרך כלל.

ביטוח צד ג לרכב

מתי ולמי כדאי לבטח את הרכב בביטוח צד ג'?

חשוב לציין כי ביטוח רכב צד ג' מתאים בעיקר לאנשים שבבעלותם מכוניות פרטיות או רכב מסחרי משפחתי בשווי נמוך. העדפה זו נובעת מהמחיר של ביטוח מקיף, שעשוי להיות גבוה ולא תמיד מתאים לתקציבם של בעלי רכבים כאלה.

בתרחישים אלו, בחירה בביטוח צד ג' מספקת כיסוי מפני נזקי רכוש פוטנציאליים שעלולים להיגרם לצד שלישי מתאונות שבאשמת המבוטח, ולהגן עליו לפחות מפני הוצאות גבוהות הכרוכים בפיצוי הצד הניזוק. בחירה זו כרוכה בהימור מחושב, מתוך הכרה באפשרות לוותר על פיצוי כספי בגין כל נזק שייגרם לרכבו של המבוטח עצמו.

מעבר לכך, חשוב לציין כי כל ההיבטים של ביטוח צד ג' כבר כלולים בפוליסת ביטוח מקיף. במילים אחרות, אם רכשתם ביטוח מקיף, אין צורך לרכוש ביטוח צד ג' נפרד שכן הוא כבר חלק מהכיסוי המקיף שאתם משלמים עליו ממילא. עם זאת, בחירה בביטוח צד ג' בלבד יכולה להיות בחירה חסכונית יותר, כפי שהסברנו לעיל.

מה מייחד את ביטוח צד ג' מביטוח מקיף?

ביטוח מקיף לרכב, כשמו כן הוא, ביטוח המציע את הכיסוי הנרחב ביותר שיש, אך מחירו משקף את הכיסוי המקיף הזה ומגיע לאלפי שקלים בשנה. העלות נקבעת על סמך הערכה מורכבת של פרמטרים שונים, לרבות גיל הנהג המבוטח, ניסיון הנהיגה שלו, היסטוריית תביעות ועוד.

כמו כן, חברת הביטוח לוקחת בחשבון את נתוני הרכב, כגון מחיר המחירון שלו, מערכות המיגון בו, עלות החלפים, שנת ייצור ועוד. רכבים ישנים עם ציון בטיחות נמוך יותר או חלקי חילוף נדירים ויקרים יכולים לייקר את הביטוח המקיף בצורה משמעותית.

מסיבה זו, ניתנת לנהגים האפשרות להישאר בביטוח חובה וללכת רק על ביטוח צד ג'. בכך הם מקבלים את הסיכון שחברת הביטוח שלהם לא תפצה אותם במקרה של גניבת רכבם או כל נזק אחר לרכבם. עם זאת, ביטוח צד ג' כן מספק כיסוי אם הנהג המבוטח גורם נזק לרכב או לרכוש של מישהו אחר, כאמור, כך שהצד הפוגע לא יידרש לכסות את התיקונים מכיסו הפרטי.

בעיקרו של דבר, ההבדל העיקרי בין ביטוח מקיף לביטוח צד ג', מבחינת הנהג המבוטח, נעוץ בעלות הביטוח. בהתאם לכך, במקרים רבים משתלם יותר לרכוש ביטוח צד ג לרכב ישן מאשר להשקיע בביטוח מקיף הנושא עלויות גבוהות יותר.

מתי ניתן להסתפק בביטוח צד ג במקום ביטוח מקיף?

כאשר דנים בהוצאות הקשורות לביטוח רכב, חשוב לקחת בחשבון את העלויות הכוללות של אחזקת הרכב, כולל ערך המכונית עצמה. בעלי רכבים חדשים יחסית, נדיר שיוותרו על ביטוח מקיף, בשל הסיכון לאובדן סכום כסף משמעותי אם הרכב היקר ייגנב או יינזק. יתרה מכך, אפילו תאונה קלה עלולה לגרום להוצאות תיקון ניכרות, כשמדובר ברכבים מסוימים, לרבות צורך בחלקי חילוף יקרים.

מנגד, נהגים עם רכבים מדגמים ישנים או כאלה עם מחיר מחירון שווה ערך לפרמיה שתשולם בגין שנתיים-שלוש של ביטוח מקיף, עשויים להחליט לוותר על הבטחת הפיצויים במקרה של גניבה ונזק, שכן שווי הרכב עצמו עלול שלא להצדיק זאת. עם זאת, הם עדיין רוצים את הביטחון שהם לא יישארו לבד להתמודד עם ההוצאות אם רכבם הצנוע יגרום נזק לרכב יוקרה. במקרים אלו, רבים בוחרים להסתפק בביטוח צד ג כחלופה לביטוח המקיף.

עם זאת, ההחלטה בין ביטוח מקיף לביטוח צד ג' סובבת פעמים רבות סביב שיקולים פיננסיים והערכת סיכונים. זה לא תלוי רק בערך הרכב המבוטח. גם נהגים עם מכוניות יקרות יחסית עשויים לבחור בביטוח צד ג' אם נסיבות מסוימות מפחיתות את הסיכון לגניבה או לתאונות. למשל, מי שמחנים את רכבם במקום חניה מאובטח וסגור או עושים בו שימוש מוגבל עקב עבודה בחו"ל או הסתמכות על תחבורה ציבורית. אלו הם בהחלט שיקולים שיכולים להשפיע על ההחלטה.

לסיכום, בבחירה בין ביטוח מקיף לבין ביטוח צד ג מחיר הוא בין הפקטורים המשמעותיים, אולם ההחלטה אם לרכוש ביטוח צד ג' בלבד צריכה להתבצע רק לאחר ביצוע הערכת סיכונים מושכלת, תוך התחשבות בנסיבות הספציפיות סביב הרכב המבוטח.

ביטוח צד ג לרכב

למה קריטי לשים לב בביטוח צד ג?

השוואת מחירי ביטוח צד ג בחברות ביטוח שונות, היא קריטית לקבלת החלטה מושכלת ומשתלמת. בנוסף לעלויות, חיוני לבדוק גם את תנאי הפוליסות המוצעות על ידי המבטחות השונות, בדגש על גבול האחריות לפיצוי בכל סעיף ביטוח וסכום ההשתתפות העצמית שלכם בכל תביעה.

בנוסף להשוואת הפרמטרים השונים של ביטוחי צד ג לרכב המוצעים בחברות שונות, שווה לכם לעצור לרגע ולשקול האם ביטוח מקיף עשוי לספק מענה רלוונטי יותר לצרכים שלכם ותואם את תקציבכם.

איך לבחור בין חברות הביטוח השונות שמציעות פוליסות ביטוח צד ג לרכב?

ביצוע סקר שוק מקיף, הוא תהליך מקובל מאוד בענף הביטוח, גם כאשר בוחנים תחומים צרים יחסית כמו ביטוח רכב צד ג'. מחקר שוק כזה הוא קריטי לזיהוי ההבדלים הקיימים בין הפוליסות המוצעות בחברות ביטוח שונות, והוא משמעותי במיוחד בהקשר לסעיף ההשתתפות העצמית. במהלך תהליך השוואת מחירי ביטוח רכב, נהגים רבים עשויים לגלות שבחירה במסלולים ייעודיים המותאמים למגזרים ספציפיים, כמו ביטוח רכב לסטודנטים, עשויה לספק להם פוליסת ביטוח במחיר ובתנאים משתלמים יותר.

לסיכום

במדריך זה התעמקנו בביטוח צד ג' לרכב, סוג הכיסוי הביטוחי שהוא מספק, המקרים שבהם כדאי לרכוש ביטוח מסוג זה, ההבדלים בין ביטוח צד ג' לביטוח מקיף לרכב וקווים מנחים לבחירה בפוליסת ביטוח צד ג.

ביטוח צד ג', כפי שלבטח הבנתם, הוא ביטוח שניתן לרכוש בנוסף לביטוח  החובה לרכב, לטובת כיסוי נזקים לרכב ולרכוש של אחרים. ביטוח מקיף, לעומתו, הוא כשמו ביטוח מקיף יותר אך יקר יותר, שכן הוא מכסה נזקים אישיים ונזקי צד שלישי כאחד. בעוד שביטוח מקיף מציע הגנה רחבה יותר, ביטוח צד ג' מספק כיסוי ממוקד יותר לנזקים הנגרמים לרכב ולרכוש של אחרים, וישנם מבוטחים שבוחרים להסתפק בו.

בסיכומו של דבר, ההחלטה איזה ביטוח לרכוש, תלויה בגורמים כמו ערך הרכב, הרגלי הנהיגה של משתמשיו וסיבולת הסיכון שלכם. הבחירה בין השניים טומנת בחובה פשרות ואיזון בין כיסוי ביטוחי רחב יותר לשיקולי עלות.

בכל מקרה, בחירת הכיסוי הביטוחי הנכון לכם ולרכבכם, היא החלטה מורכבת ותלויית נסיבות פרטניות וכמובן – תקציב. על ידי שקלול היתרונות והמגבלות של כל אפשרות, תוכלו לעשות בחירה מושכלת התואמת את הדרישות הספציפיות שלכם אשר תוכל לספק לכם שקט נפשי כשאתם ויקיריכם נוהגים.

על הכותב

צחי גולן מנחם

צחי גולן מנחם

סוכן ביטוח כבר למעלה מ10 שנים, עבדתי בחברת הראל ובסוכנויות פרטיות. תעודת מתכנן פיננסי ובעל תואר שני במנהל עסקים.

לפרטים ומידע נוסף צרו איתנו קשר

תוכן עניינים

כתבות נוספות

לפרטים ומידע נוסף
צרו איתנו קשר