ביטוח לטרקטורון – האפשרויות השונות וההצעות של חברות הביטוח המובילות [2024]

לפרטים ומידע נוסף
צרו איתנו קשר

אחד מכלי הרכב שפרצו לחיינו בעשורים האחרונים הוא הטרקטורון. מדובר בכלי רכב תמים למדיי וגם חמוד. לרוב, מי שרוכש טרקטורון עושה זאת למטרות הנאה נטו, בגלל היכולות המיוחדות של הטרקטורון בנסיעות שטח. ואולם בדיוק מהסיבה הזאת, העלות של ביטוח חובה לטרקטורון וגם של ביטוח מקיף או צד שלישי היא גבוהה יחסית. זאת, בנוסף לעובדה שחלק משמעותי ממי שרוכבים על טרקטורונים, עושים זאת ללא רישיון וללא ביטוח מקיף וחובה.

מה כולל ביטוח לטרקטורון ואילו סוגים שונים של ביטוחים קיימים עבורו? למה חשוב לבטח את הטרקטורון ומתי יש לעשות את זה? מהו טווח המחירים של ביטוח לטרקטורון? מה משפיע על המחיר ועל גובה הפרמיה החודשית בביטוח טרקטורון? איך בוחרים את הביטוח המתאים ביותר עבורכם? את כל המידע הזה תוכלו לקבל במאמר הבא.

מה כולל ביטוח לטרקטורון 

ביטוח לטרקטורון חשמלי או כל טרקטורון אחר למעשה, כולל את אותם המרכיבים של ביטוח רכב שניתן למצוא בכל רכב ממונע אחר. המרכיבים של הביטוח כאמור הם ביטוח חובה, ביטוח צד שלישי או ביטוח מקיף.

ביטוח חובה: כשמו כן הוא, ביטוח החובה הוא ביטוח שבלעדיו אסור לנהוג בטרקטורון, להפעיל את הכלי המיוחד הזה ולבטח לא לנסוע בו, לטייל באמצעותו ולהסיע עליו נוסע נוסף. 

ביטוח צד שלישי: ביטוח לרכוש של צד שלישי, למצב שבו הטרקטורון גרם נזק לרכוש של אדם או של עסק אחר. במקרים של ביטוח טרקטורון, הנזק העיקרי שעלול להיגרם הוא לטרקטורון עצמו, ופחות לרכוש של אדם או של עסק אחר. זאת משום שמרבית בעלי הטרקטורונים עושים בהם שימוש בשטחים פתוחים, בעיקר למטרות הנאה וספורט.

ביטוח מקיף: הביטוח המקיף מכסה גם את הנזקים שנגרמו לטרקטורון במקרה של תאונה. הנזקים הללו עשויים לכלול גם נזק מצטבר. לרוב, הנזקים הללו מינימאליים וממילא ניתן לתקן אותם במהירות ובזול. עם זאת, עלולים להיגרם נזקים משמעותיים במקרה של תאונה עצמית או פגיעה בטרקטורון על ידי רכב אחר. 

חשוב לציין כי במקרה של ביטוח לטרקטורון או ביטוח לרייזר יש להבין שמדובר בכלי תחבורה ממונע לכל דבר ועניין שאם הבעלים שלו אוחז ברישיון מתאים, ניתן לנסוע איתו במרבית הכבישים בישראל.

עם זאת, כלים קטנים יותר שמתיימרים להיות טרקטורונים, כגון אופניים חשמליות עם ארבעה גלגלים או כלי תחבורה אחרים, אינם נחשבים טרקטורונים ולא ניתן לבטח אותם בפוליסת ביטוח רגילה ובכלל.

ביטוח לטרקטורון

החשיבות של ביטוח לטרקטורון 

הטרקטורון הוא, כאמור לעיל, כלי תחבורה שבמקרית המקרים משמש לצרכי הנאה. מצד אחד, זה אומר שבחלק גדול מהזמן הכלי הזה לא נמצא בשימוש. מצד שני, כאשר נוסעים כבר בטרקטורון, מדובר בנסיעה לא שגרתית, במהירות גבוהה או בתנאי שטח שעלולים להיות מסוכנים עבור כלי הרכב, אבל יותר מכך עבור מי שרוכב אחיו או מתלווה לרוכב.

דווקא בגלל האופי של השימוש בטרקטורון, חשוב לרכוש עבורו פוליסת ביטוח. בין השאר, אפשר לרכוש ביטוח לטרקטורון בסופי שבוע או ביטוח אחר לזמן מוגבל. ביטוח כזה אפשר לרכוש בעיקר במטרה לחסוך כסף, בגלל העלות הגבוהה יחסית של ביטוח לטרקטורונים. 

כמה זה עולה ומה משפיע על המחיר של ביטוח לטרקטורון

כפי שכבר הוזכר לעיל, חברות ביטוח רבות אינן מבטחות טרקטורונים. אלה שכן משווקות ביטוח כזה, גובות עבור ביטוח לטרקטורון מחיר שהוא גבוה מאד ביחס לכל ביטוח לכלי רכב אחר. למעשה, אפילו ביטוחים לאופנוע הם לרוב זולים יותר מאשר ביטוח לטרקטורון.

  • אופי השימוש: אופי השימוש בטרקטורון משפיע, כפי שהוסבר לעיל, על מחיר פוליסת הביטוח שלו. נסיעה מהירה, קפיצות, טיפוס על תלוליות רבות ונסיעה מהירה, מגדילים את הסיכון הן לכלי הרכב עצמו והן למי שנוהגים בו ורוכבים עליו. משהתברר לחברות הביטוח האופי האמיתי של הנהיגה בטרקטורון, מחירי הביטוח עלו משמעותית.
  • סוג המשתמשים: בחלק מהמקרים, מי שמשתמשים בטרקטורונים הם אנשים שאין להם כל ניסיון מוכר בנהיגה. זאת, שלא לדבר על העדר רישיון. מצד שני, מדובר בכלי רכב ממונע שמי שנפגע כתוצאה מרכיבה עליו מכוסה בביטוח, גם אם הוא עצמו או כלי הרכב לא היה מבוטח. 
  • אזור השימוש: טרקטורונים לא נעים, בדרך כלל, על כבישים כמו כלי רכב אחרים. לרוב נעשה בהם שימוש לרכיבת שטח, שמטבעה היא מסוכנת ותובענית יותר מרכיבה על כבישים מסודרים.

מה כולל ביטוח לטרקטורון וכמה הוא עולה

באשר לסוגיה כמה עולה ביטוח לטרקטורון ומה הוא כולל – המחירים של ביטוחים לטרקטורונים הם גבוהים באופן משמעותי מהמחירים הנהוגים בכלי רכב אחרים. אם הביטוחים יקרים בדרך כלל, הרי ביטוח לנהגים חדשים לטרקטורון עלול להיות אפילו יקר יותר.

באשר למחירים – המחיר של ביטוח החובה לבדו עלול להגיע ליותר מאשר 5,000 (חמשת אלפים) ₪ לשנה. במקרה של נהג חדש, המחירים עלולים להיות גבוהים אפילו יותר. הביטוח המקיף גם הוא יקר. זאת למרות שבגלל אופי השימוש, ביטוח צד שלישי כמעט ולא בא לידי ביטוי בתשלומי הביטוחים. עם זאת, הביטוח מכסה נזקים שנגרמו לטרקטורון עצמו, ואלה עלולים להיות משמעותיים מאד. 

ביטוח לטרקטורון

איפה כדאי לעשות ביטוח ואיך לבחור ביטוח מתאים

בחירת ביטוח לטרקטורון, כמו ביטוח לכל כלי רכב אחר, צריכה להתאים לאופי השימוש בטרקטורון מצד אחד, ולמשתמש הנוהג בו מצד שני. אם מדובר בנהג בוגר בעל ותק משמעותי וללא תאונות, יש בהחלט אפשרות לרכוש ביטוח שנתי במחיר סביר באופן יחסי. עדיין לא מדובר אמנם במחיר של 10,000 ₪ כולל ביטוח חובה ומקיף, אבל גם לא מחירים גבוהים של עשרות אלפי שקלים.

ככל שהעבר של הנוהג בטרקטורון נקי מתביעות וככל שלא הוגשו בעבר תביעות לחברת הביטוח, ניתן להגיע למחיר של פוליסה שיהיה בסביבות 15,000 ₪. זה אומר למעשה הוצאה של 1,250 ₪ בכל חודש, רק עבור ביטוח הטרקטורון. ישנן כמה דרכים להוזיל את הביטוח:

  • קבלת כמה הצעות מחיר: דרך אחת להוזלת הביטוח היא השוואת ביטוחי רכב – קבלה של כמה הצעות מחיר מחברות ביטוח שונות שאכן מבטחות טרקטורונים ובחירת הצעת המחיר המשתלמת ביותר. הצעות המחיר יכולות להיות גנריות או לכלול דרישות מיוחדות, אם ישנן, של בעלי הטרקטורון המעוניינים לבטח אותו.

  • ביטוח לתקופה חלקית: אחת הדרכים להוזלת ביטוח היא רכישת פוליסת ביטוח לטרקטורון לשבוע או לתקופה מוגבלת אחרת. במקרה הזה, אפשר לבטח את הטרקטורון רק לתקופה הרצויה ולא לשנה מראש, שלא ברור באמת כמה פעמים ייעשה שימוש בטרקטורון במהלכה.  

  • ביטוח לתקופה חלקית של אחד הנהגים: ביטוח טרקטורון כשלעצמו הוא יקר. אבל כאשר מוסיפים לפוליסה נהג חדש, הרי שזה מייקר את הביטוח באחוזים ניכרים. ביטוח לטרקטורון לתקופה מוגבלת לנהג חדש, כמו שמקובל ברכבים פרטיים, עשויה להוזיל את המחיר ולהעיק פחות על התקציב המשפחתי.

 

הדבר החשוב ביותר כשנוהגים בטרקטורון, הוא להימנע מנהיגה בכלי הרכב הזה ללא ביטוח. לכאורה, די קורץ לכל בעל טרקטורון לנהוג בו ולהימנע מתשלום עבור ביטוח, מה שיוביל לחיסכון של אלפי שקלים בכל שנה. עם זאת, מדובר בכלי מסוכן יחסית, שהשימוש בו בתנאי שטח מסובכים הופך אותו למסוכן אפילו יותר. בלי ביטוח, מי שייפגע ישלם מחיר יקר, ואם יפגע חלילה באדם אחר – המחיר שישלם יהיה אפילו גבוה יותר.

אם יש לך עניין לרכוש ביטוח לטרקטורון, זה בהחלט המקום הנכון עבורך. כדאי ליצור קשר כבר כעת ולעשות צעד חשוב לרכישת פוליסת הביטוח המתאימה ביותר עבורך.

על הכותב

צחי גולן מנחם

צחי גולן מנחם

סוכן ביטוח כבר למעלה מ10 שנים, עבדתי בחברת הראל ובסוכנויות פרטיות. תעודת מתכנן פיננסי ובעל תואר שני במנהל עסקים.

לפרטים ומידע נוסף צרו איתנו קשר

תוכן עניינים

כתבות נוספות

לפרטים ומידע נוסף
צרו איתנו קשר