ביטוח מונית – השוואת מחירים וההצעה הכי זולה [2024]

לפרטים ומידע נוסף
צרו איתנו קשר

מונית, בניגוד לכל כלי רכב מנועי קטן אחר, מצויה בסיכון משמעותי יותר למעורבות בתאונות, בתקלות דרך ולבעיות אחרות שעלולות לצוץ תוך כדי ובעקבות התנועה בדרכים. בהתאמה, ביטוח חובה למונית וגם הביטוחים הנוספים – צד ג' וביטוח מקיף בכלל  הם יקרים יותר ביחס לפוליסת ביטוח לרכב טסלה וביטוח רכב פרטי רגיל. איזה ביטוח נדרש לנהגי מוניות? אילו חברות ביטוח מציעות ביטוח מוניות? מהם מחירי הביטוח למוניות, ומה ההבדלים בין חברות הביטוח השונות? כיצד ניתן להוזיל את עלויות הביטוח? בכל הסוגיות הללו נעסוק במאמר שלפניכם.

איזה ביטוח נדרש לנהגי מוניות?

הביטוח שנדרש לנהגי מוניות ולמונית שלהם, הוא לא רק ביטוח זול אלא גם ביטוח שנותן מענה לכלל הסיכונים הגלומים בהפעלה אינטנסיבית של המונית. בגלל שהמונית נמצאת על הכביש במשך מרבית שעות היממה, ומכל מקום הרבה יותר מאשר כל כלי רכב פרטי אחר, הסיכונים שכלי הרכב והנוהג בו חשופים אליהם הם גבוהים יותר. עם הסיכונים כאמור ניתן למנות כדלקמן:

 • סיכון גבוה יותר לתאונה: סטטיסטית, נהגי מוניות חשופים יותר לסיכוי לתאונה, פשוט מעצם העובדה שהם נוהגים שעות ארוכות בכל יום. על פי הנתונים, נהגי מוניות אכן מעורבים יותר בתאונות, גם אם העלייה במעורבות איננה ביחס ישיר לעלייה בשעות הנהיגה על הכביש ביחס לנהגים אחרים.

   

 • בלאי גבוה יותר ברכב: מונית היא אחרי הכל כלי רכב, ככל רכב אחר. בגלל שעות הנסיעה הארוכות על הכביש, הבלאי במונית גבוה יותר, מה שמגדיל את הסיכויים לתקלות ולבעיות.

   

אם להוסיף לסיכונים הללו את העובדה שהמונית היא למעשה דרך לייצר הכנסה ולא רק משמשת להתניידות שגרתית, הרי שההשפעה המצטברת של אמות המידה המתוארות לעיל גורמת לכך שמחירי ביטוח מונית, חובה ומקיף כאחד, יהיו גבוהים ביחס לביטוחים של כלי רכב מקבילים שאינם מוניות. הראל ביטוח מונית כמו גם חברות נוספות המבטחות מוניות בישראל, מציעות מגוון ביטוחים אפשריים למוניות.

אילו חברות ביטוח מציעות ביטוח מוניות?

בגלל האופי הייחודי של ביטוח מונית, שמצד אחד היא סוג של כלי רכב ציבורי ומצד שני היא מסיעה נוסעים ונמצאת בפעילות במשך חלק גדול מהיממה, ביטוח מונית הוא נושא מורכב. כיוון שכך, לא כל חברת ביטוח רכב מציעה אפשרות לפוליסת ביטוח מונית. עם החברות שאכן מציעות פוליסה כזו ניתן למנות את הראל ביטוח, המציעה הן ביטוח חובה והן ביטוח מקיף במקרים הנדירים שאכן זה נדרש, וגם ביטוח חובה יחד עם צד ג'. חברות נוספות הן ליברה, חברה חדשה יחסית שפועלת בתחום, וחברות הביטוח מגדל, כלל, מנורה ואיילון. מנגד, יש חברות, כמו איי אי ג'י (AIG), שאינן עוסקות כלל ועיקר בביטוח למוניות.

השוואת מחירי ביטוח למוניות

השוואת מחירי ביטוח למוניות חושפת כבר במבט הראשון את פערי המחירים בין חברות הביטוח. מצד אחד, פערי המחירים משקפים במידה רבה את התחרות בתחום, אך מצד שני את המורכבות של ביטוח מונית. פער המחירים בין המינימום למקסימום בביטוח החובה מגיע לכדי 50% בקירוב – מחיר של 5460 ₪ במינימום, ומחיר של 7515 ₪ במקסימום. להלן מחירי ביטוח חובה למונית המסיעה 4 נוסעים, הנהוגה בידי נהג יחיד, מונעת על ידי חשמל או בנזין ומצוידת באמצעי בטיחות משוכללים כולל מערכת למניעת נעילת גלגלים:

חברה

עלות

הראל + שירביט

5460

ליברה 

5913

איי.די. איי (ישיר 9 מיליון)

4206

ווישור 

5351

ש. שלמה 

5546

מגדל 

5582

הפניקס 

5829

כלל

5962

שומרה 

6001

מנורה 

6201

הכשרה

6405

ביטוח 

7162

איילון

7515

כפי שניתן להסיק מהטבלה לעיל, יש פער משמעותי בין חברות הביטוח בין ביטוחים כגון ליברה ביטוח מונית לבין איילון וחברות המציעות ביטוח חובר בסכום של מעל 7,000 ₪ לשנה. באשר לביטוח המקיף – כאן מדובר בדרך כלל בהצעות פרטניות. מחירי הביטוח המקיף עשויים לנוע בטווח שבין 9,000 ₪ – 15,000 ₪. המחיר הוא אישי, ומיועד באופן ספציפי לנהג ולמונית שלו. עם זאת, בשל האופי הייחודי של הנהגים, שלא יכולים להיות צעירים או חדשים, פערי העלויות בתחום זה הם קטנים יחסית. ואולם, נוסף על מחירי ביטוח החובה והמקיף, יש גם פרמטרים נוספים שחשוב להוסיף, והם מעלים את מחירי הביטוח. למשל – ביטול השתתפות עצמית, ביטוח גרירה או שמשות. למרות המחירים הגבוהים, חשוב להזכיר שמדובר למעשה בכלי רכב שמייצר הכנסה, וכמעט בכל רגע נתון יש בו יותר מנוסע אחד. המשמעות היא שבמקרה של תאונה, חלילה, הפיצויים שחברת הביטוח תשלם יהיו בהכרח גבוהים מהממוצע הנהוג ברכבים פרטיים.

מונית צהובה על רקע לבן.

 

כיצד ניתן להוזיל את עלות הביטוח למונית?

כשמדובר בביטוח מונית, הדרך הטובה ביותר להוזיל את מחירי הביטוח היא לערוך השוואת מחירים אפקטיבית בין חברות הביטוח. כפי שאפשר לראות במחירי ביטוח החובה, פערי המחיר הם גדולים יחסית מחה שמחייב השוואת מחירים. עם זאת, יש כמה דברים שעשויים לסייע בהוזלת הפרמיה הביטוחית:

 • ביטוח ללא עבר ביטוחי לנהג יחיד: אם קובעים שברכב ינהג נהג יחיד, שהוא נהג מנוסה וללא תאונות או תביעות מחברת הביטוח בשנים האחרונות, הדבר עשוי להוזיל את מחיר הפרמיה. גם אם מחליטים שעל המונית ינהג יותר מנהג אחד, כדאי לבדוק שהנהג, או הנהגים הנוספים, יהיו גם כן נהגים עם עבר ביטוחי נקי, במידת האפשר.

   

 • רכב מושבת בשבתות: מונית שלא נוסעת בשבת, עלות הביטוח שלה עשויה להיות נמוכה יותר, פשוט בשל הפחתת הסיכונים הנובעת מעצם הנוכחות המאסיבית של המונית בכבישים. בדרך כלל, דווקא סוף השבוע הוא התקופה שבה מתרכזות יותר נסיעות אצל נהגי המוניות, פשוט כי אין תחבורה ציבורית. הימנעות מנסיעה בשישי ושבת מקטינה את הסיכונים לכאורה באחוז גבוה הרבה יותר מזה שנגזר מהפחתת שעות העבודה.

   

 • תמחור לפי מספר הקילומטרים: גם בין המוניות יש הבדל במספר הקילומטרים שהן נוסעות. הביטוח יכול בהחלט להיות מותאם לנושא הזה.

   

 • הנחות: חשוב לא רק לבדוק את מחיר ביטוח החובה והביטוח המקיף, אלא גם לבדוק אילו הצעות מציעות חברות הביטוח. מונית היא כלי רכב שיישאר מבוטח לאורך שנים רבות, ולכן חברות הביטוח, ברובן, די מעוניינות בנהגי המוניות ומציעות להם הנחות משמעותיות על הפרמיה הבסיסית.

   

 • בחירה מושכלת של תוספות מיוחדות: הנטייה של בעלי מוניות היא בדרך כלל לכלול כל תוספת אפשרית בביטוח הרכב. עם זאת, בחירה מושכלת של התוספות לביטוח עשויה גם כן להוזיל את המחיר.

   

 • ביטוח ליותר ממונית אחת: מי שיש בבעלותו יותר מאשר מונית אחת, כדאי שיבדוק את האפשרות להשיג עבור ביטוח המונית מחיר אטרקטיבי באמצעות ביטוח כלל המוניות שלו בחברת ביטוח אחת. במצב הזה קיימת האפשרות להוזיל עוד יותר את מחיר הפרמיה ולהפוך את הביטוח למשתלם יותר.

משא ומתן בדרך להוזלת המחיר

כשמדובר בביטוח רכב שאיננו מונית, הדרך להשגת הביטוח הזול ביותר היא בעיקר סקר שוק בין חברות הביטוח ובחירת החברה המציעה את ההצעה הזולה והאיכותית יותר. עם זאת, כשמדובר בביטוח רכב למונית כולל ביטוח רכב צד ג', התובנה המשותפת לחברות הביטוח ולבעלי המוניות כאחד היא שביטוח הרכב הוא רכיב בהוצאות העסקיות על המונית. לפיכך, מעבר להשוואת המחירים, בדיקת ההנחות ובחירת החברה המבטחת, כדאי ואפילו צריך לנהל משא ומתן באשר למחיר הסופי. טווח המחירים שחברות הביטוח מציעות הוא רחב ובהחלט יש מקום להוזלה, הן על רקע היעדר תביעות והן משום שמבחינת חברות הביטוח מדובר בעסקה שעשויה להימשך תקופות ארוכות. אם אתה מעוניין לקבל את ההצעה הזולה ביותר עבור ביטוח מונית שתתאים לצרכים ולההעדפות שלך באופן המדויק ביותר, זה בהחלט המקום המתאים והנכון ביותר עבורך. כדאי ליצור קשר כבר כעת ולעשות את הצעד הראשון בדרך להוזלה משמעותית של ביטוח המונית.

על הכותב

צחי גולן מנחם

צחי גולן מנחם

סוכן ביטוח כבר למעלה מ10 שנים, עבדתי בחברת הראל ובסוכנויות פרטיות. תעודת מתכנן פיננסי ובעל תואר שני במנהל עסקים.

לפרטים ומידע נוסף צרו איתנו קשר

תוכן עניינים

כתבות נוספות

לפרטים ומידע נוסף
צרו איתנו קשר